Το Περιστέρι λύγισε στο φινάλε (79-74) κόντρα στον Ολυμπιακό

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το Περιστέρι ηττήθηκε (79-74) στο φινάλε από τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό του Super Cup στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο.

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο τους και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (9-15 στο 5’ και 11-17 στο 6’) με τον Τζάστιν Πάτον να δίνει λύσεις στο «ζωγραφιστό».

Ο Ολυμπιακός σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και με συνεχόμενους πόντους του Σάσα Βεζένκοφ πέρασε μπροστά στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (22-19 στο 10’).

Με την συνδρομή των Τάιλερ Ντόρσεϊ και Φιλίπ Πετρούσεφ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο σκορ (34-22 στο 15.30’’), όμως οι παίκτες του Περιστερίου Domino’s αντέδρασαν και με τους Τόμπιν Κάρμπερι, Κρις Κόφι και Τζάρελ Έντι μείωσαν τη διαφορά στους 7 πόντους (41-34 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη μπήκαν με περισσότερη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ.

Με καλάθια των Κάρμπερι, Κόφι και Πάπας πέρασαν μπροστά (47-48 στο 24’).

Με πολύ καλή άμυνα και άριστη επιθετική λειτουργία «έχτισαν» μια διαφορά 8 πόντων (53-61 στο 27.40’’).

Ο Ολυμπιακός με τον Βεζένκοφ να σκοράρει μείωσε (60-63 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, με τον Φιλίπ Πετρούσεφ στο χαμηλό ποστ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε λύσεις, καθώς ο Τζάστιν Πάτον είχε φορτωθεί νωρίς με φάουλ και πήρε τον έλεγχο (70-65 στο 33’), όμως πάλι το Περιστέρι Domino’s απάντησε και πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής (74-72 στο 35.30’’).

Ο Φιλίπ Πετρούσεφ και ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσαν τους τελευταίους πόντους για τον Ολυμπιακό που έφτασε στη νίκη, καθώς στο τελευταίο 2λεπτο αποχώρησε και ο Κρις Κόφι με πέντε φάουλ μειώνοντας κι άλλο τις επιθετικές λύσεις για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη που πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση συνολικά απέναντι σ’ έναν μεγάλο αντίπαλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Φουρνιέ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Βιλντόσα 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (1/6 τρίποντα), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 18 (7/8 δίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ DOMINO’S (Λιμνιάτης): Κόφι 19 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάπας 7 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Πάτον 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάρμπερι 15 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αβδάλας (0/6 σουτ), Έντι 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 3 (7 ριμπάουντ).