Κυρίαρχο Περιστέρι απέναντι στην ΑΕΚ και φιλική νίκη

Με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε (87-75) της ΑΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι του 5ου τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» που διεξήχθη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν άστοχοι και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και ξέφυγε (23-10 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου. Μάλιστα, με τον Χαμπ να σκοράρει από τα 6.75 ξέφυγε με 17 πόντους (40-23 στο 18’).

Η αντίδραση όμως των «κυανοκιτρίνων» με την συνδρομή του Τζορτζ Πάπας είχε ως αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στο -13 (44-31 στο 20’) για το Περιστέρι Domino’s.

Στην επανάληψη, με τον Στέλιο Πουλιανίτη να συνδέεται με το καλάθι από μέση και μακρινή απόσταση οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη επέστρεψαν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 50-49 (στο 27’) με δυο συνεχόμενα τρίποντα του δυναμικού γκαρντ. Εκεί, όταν η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει ο Τζάρελ Έντι «εκτέλεσε» από τα 6.75 και ολοκληρώθηκε το τρίτο 10λεπτο με το Περιστέρι Domino’s να έχει το προβάδισμα με 58-57 (στο 30’) έχοντας «τρέξει» ένα επιμέρους σερί 27-13 στην τρίτη περίοδο.

Η υποδειγματική και με πολύ ενέργεια άμυνα λειτούργησε και στην τελευταία περίοδο, όπου με τους Πάπας, Κόφι και Αβδάλα να δίνουν λύσεις η διαφορά μεγάλωσε (58-68 στο 33’, 68-80 στο 37’ και 70-84 στο 37.40’’) και το Περιστέρι Domino’s έφτασε στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 44-31, 57-58, 75-87.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Σκορδίλης 1, Χαμπ 12 (3/4 τριπ.), Καράμπελας, Φλιώνης 3, Μπράις 11 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Πάρκερ 11, Νετζήπογλου 6, Αλέιν 3, Κουζέλογλου 9 (8 ριμπ.), Καματερός 5 (1/3 τριπ.), Γκόλντεν 13 (10 ριμπ.), Χέιλ 1.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφει 13, Ξανθόπουλος (5 ασίστ), Πάπας 17 (2/4 τριπ.), Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 14 (2/2 τριπ., 4 ριμπ.), Τσουργιάννης, Αβδάλας 8 (7 ριμπ., 3 ασίστ), Χάρις 8 (1/1 τριπ.), Πάτον 6, Κάρμπερι 8 (5 ασίστ, 5 κλεψ.), Έντι 9 (3/6 τριπ.), Ζούγρης 4.