Ήττα και αποκλεισμός για το Περιστέρι στον προημιτελικό του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας

Το Περιστέρι πάλεψε απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά ηττήθηκε (87-68) στον προημιτελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας, στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν τον έλεγχο με τον Τζόε Ράγκλαντ να σκοράρει (7-10 στο 3.30’’ και 13-16 στο 7’).

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση του στην άμυνα και με τον Κώστα Παπανικολάου να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση στην πρώτη περίοδο πέρασε μπροστά (21-16 στο 10’) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και βρέθηκαν στο +11 (29-18 στο 12’) με καλάθι του Φιλίπ Πετρούσεβ.

Ο Ζερμέιν Λοβ σκόραρε, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο να ξεφεύγει (39-23 στο 16.30’’).

Με μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα οι «κυανοκίτρινοι» μπόρεσαν να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου στους 8 πόντους (40-32 στο 20’) με τους Ράγκλαντ, Λοβ και Ρένφρο.

blank

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι bwin μείωσε στους 6 πόντους (40-34 στο 21’), αλλά τα τρίποντα από τους Γουόκαπ, Κάνααν και οι λύσεις από Παπανικολάου-Φαλ επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάρει μια διαφορά 16 πόντων (52-36 στο 24.40’’).

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησαν να πιέσουν στην άμυνα, αλλά ολοκλήρωσαν το τρίτυο 10λεπτο με τη διαφορά στους 15 πόντων (62-47 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, με «γκολ-φάουλ» του Νίκου Χουγκάζ η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους (66-57 στο 32.30’’), αλλά στη συνέχεια το Περιστέρι bwin δεν μπόρεσε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά γνωρίζοντας την ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 40-32, 62-47, 87-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/7 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος, Ράιτ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 15 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2), Πίτερς 5 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πετρούσεβ 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ράγκλαντ 14 (3 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος 5 (1), Λοβ 10 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Πουλιανίτης, Κασελάκης 9 (3/4 τρίποντα), Ρένφρο 4, Γουίλιαμς 10 (2), Τόμπσον 2, Χουγκάζ 3, Ζούγρης.