Με το αριστερό στη Basket League το Περιστέρι

Η περιφερειακή αστοχία και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ «πλήγωσαν» το Περιστέρι στην πρεμιέρα της GBL, όπου γνώρισε την ήττα (80-72) από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη είχαν ενέργεια και με καλή κυκλοφορία της μπάλας μπόρεσαν να έχουν τον έλεγχο (12-6 στο 4.30’’) και να ολοκληρώσουν το πρώτο 10λεπτο έχοντας ένα προβάδισμα ενός σουτ (20-18).

Με τον Σι Τζέι Χάρις και τον Τζάστιν Πάτον να σκοράρουν οι «κυανοκίτρινοι» είχαν τα «ηνία» στο σκορ (32-27 στο 13’) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά σταδιακά τα σουτ δεν έβρισκαν στόχο και χάνονταν πολλά αμυντικά ριμπάουντ, που έδιναν πόντους σε δεύτερες ευκαιρίες στον ΠΑΟΚ που πέρασε με αυτό τον τρόπο μπροστά (36-44 στο 18’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον «δικέφαλο» να είναι στο +9 (37-46 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα σουτ δεν έβρισκαν στόχο από την περιφέρεια, οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν πολλά επιθετικά (16 συνολικά) και η διαφορά ήταν μεγάλη (46 έναντι 32 του Περιστερίου Domino’s), καθώς οι Κρούζερ, Μπάρτλεϊ και Χέντερσον είχαν μεγάλη παραγωγικότητα.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +16 (53-69 στο 29’), αλλά οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη δεν το έβαλαν κάτω πίεσαν πολύ στην μπάλα, μάζεψαν το σκορ (64-71 στο 35’) και έφτασαν ακόμη και στο -3 (68-71 στο 36’) με καλάθι του Σι Τζέι Χάρις, αλλά εκεί χάθηκαν ριμπάουντ και ανοικτά σουτ και ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να κρατήσει τον έλεγχο και να φτάσει στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 6, Πάπας 9 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5, Πάτον 10 (8 ριμπάουντ), Κάρμπερι 8 (4 ασίστ), Παπαγεωργίου, Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Χάρις 20 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 4, Ζούγρης 5.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 6, Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 17, Ρέινολντς 2, Κρούζερ 19 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 18 (5/10 τρίποντα), Φόρεστερ 6 (8 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 6, Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 3.